Zadzwoń do nas: 730 90 60 40
lub napisz wiadomość na: biuro@garazeinterstal.pl

Rodzaje garaży blaszanych: porównanie różnych wariantów garaży

Zdecydowałeś się na zakup garażu blaszanego - to naprawdę świetny wybór, dzięki któremu Twój samochód już nie będzie musiał być narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zabrudzenia czy przypadkowe zarysowania. Ale jakie są rodzaje garaży blaszanych i na który z nich warto się zdecydować? Poza tym, że sprzedawcy oferują jedno- i dwustanowiskowe, dają wybór w zakresie kilku innych istotnych cech użytkowych "blaszaków". Jak dopasować garaż do swoich potrzeb? Oto krótki przegląd różnych możliwości.

Garaż blaszany - dlaczego warto go mieć i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Choć garaże blaszane zdobią posesje naszych miast i miasteczek od dziesięcioleci, do tej pory nie znaleziono rozwiązania, które mogłoby je zastąpić. Liczne zalety garaży blaszanych decydują o tym, że to właśnie na nie inwestorzy decydują się, gdy chcą szybko zapewnić swoim samochodom miejsce do parkowania. Ich konstrukcja wsporcza jest stosunkowo lekka, a jej montaż trwa zaledwie kilka godzin - dla porównania budowa garażu murowanego może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Popularne blaszaki zwykle nie wymagają pozwolenia na budowę, co znacznie przyspiesza proces ich realizacji, ale należy zgłosić taki zamiar do odpowiedniego organu - prezydenta miasta lub starosty - najpóźniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Jeśli w ciągu tych 30 dni nie otrzymamy pisemnego sprzeciwu, można rozpocząć budowę garażu.

Lekkość konstrukcji to wielka zaleta, ale warto pamiętać, że ze względu na występujące czasami na terenie Polski silne wiatry, należy zrobić wylewkę i przymocować do niej blaszak - to również zapobiega korozji i ogranicza utratę ciepła z wnętrza garażu. Kolejną zaletą jest jego trwałość - świetnie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a z drugiej strony sam jest na nie odporny. Wyposażony w ocynkowane lub akrylowe poszycie, garaż blaszany zachowa swój estetyczny wygląd i właściwości przez wiele lat.

Największą zaletą blaszaka jest jego cena, ale warto też pamiętać, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli i rozwiązań, które poprawiają funkcjonalność takiego garażu. Jak je wybrać, aby blaszak mógł nam zaprezentować wszystkie swoje zalety?

garaż dwuskłądnikowy

Garaż blaszany jedno - czy dwustanowiskowy?

Jeśli zdecydujesz się postawić garaż blaszany, Twoim pierwszym wyborem powinien być wybór między blaszakiem na jedno lub dwa stanowiska samochodowe. Jeśli w Twojej rodzinie są dwa auta, problem rozwiązuje się sam - jedynym rozsądnym wyjściem jest zamówienie garażu na dwa pojazdy. Ale jeśli masz jedno auto - możesz zdecydować się na garaż blaszany jednostanowiskowy albo dwustanowiskowy. Wówczas zyskujesz dodatkową przestrzeń do przechowywania, na przykład rowerów, regałów z narzędziami, sprzętu ogrodowego.

Garaże blaszane dostępne są z bramami w różnych wariantach - najprostszy i najtańszy jest blaszany garaż z drzwiami otwieranymi na boki, ale dużą popularnością cieszą się modele z bramą uchylną, która otwiera się ku górze (obsługiwana może być ręcznie lub za pomocą automatu) i częściowo chowa pod dachem garażu. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca wokół blaszaka.

Dach jedno - czy dwuspadowy?

Rodzaj dachu na garażu, podobnie jak w przypadku domu, określany jest przez normy budowlane. Na większości terenu Polski obowiązuje druga norma śniegowa, która określa np. kąt nachylenia połaci dachu. Niezależnie jednak od tego, garaż blaszany może być jednospadowy lub dwuspadowy. Jakie znaczenie praktyczne ma wybór jednego lub drugiego rozwiązania?

Dach jednospadowy jest rozwiązaniem najtańszym, bowiem jego budowa jest prosta, a ilość materiałów koniecznych do jego wykonania - mniejsza. I doskonale się sprawdza, zwłaszcza na mniejszych garażach. Garaż blaszany z dachem dwuspadowym jest droższy (jego konstrukcja wsporcza jest bardziej skomplikowana, dodatkowo ma większą powierzchnię niż dach jednospadowy na garażu o tej samej powierzchni), ale usuwanie śniegu z dachu jest prostsze niż w przypadku jednospadowego. Estetyczniej się też prezentuje.

Wykończenie garażu blaszanego

Wykończenie to nie tylko sam design garażu blaszanego (rodzaj powłoki i kolor), ale także na przykład ocieplenie. Kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie i czym ocieplić garaż blaszany?

Garaże blaszane dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i kilku rodzajach wykończenia. Najprostszy i najtańszy jest garaż blaszak z blachy ocynkowanej. To klasyczne rozwiązanie na każdą kieszeń, które dobrze sprawdza się w większości przypadków - mocna konstrukcja i poszycie z blachy ocynkowanej zapewniają stabilność konstrukcji i jej odporność na korozję, nawet w przypadku uszkodzenia czy zarysowania.

Blacha może też zostać na życzenie klienta pokryta warstwą akrylu w kolorze z palety RAL - świetnie się prezentuje i zapewnia skuteczną ochronę samochodu czy samochodów. Ale na rynku dostępne są jeszcze blaszane garaże drewnopodobne, które będą prawdziwą ozdobą posesji i otoczenia domu. Jego ściany wyglądają jak rzeczywiście wykonane z drewna.

Ocieplenie garażu blaszanego - czy naprawdę ma sens? Należy mieć na uwadze, że blacha sama w sobie nie zapewnia izolacji termicznej, chroni przed wiatrem, ale nie ma izolacyjności termicznej. Jeśli więc chcesz, aby wnętrze Twojego samochodu nie było lodowate zimą lub gorące latem, albo garaż służy Ci dodatkowo do majsterkowania, zdecyduj się ocieplić całą konstrukcję oraz ściany i dach. Czym? Styropianem przymocowanym - od wewnątrz oczywiście - za pomocą pianki montażowej. Garaż blaszany ocieplony w ten sposób będzie przyjemnym pod względem termicznym, bezpiecznym i cichym miejscem.

Garaże blaszane mogą zostać dodatkowo wyposażone w otwory okienne, co ułatwia ich wietrzenie i ogranicza konieczność włączania światła. W skrzydle bramy można natomiast wykonać drzwi wejściowe, zamówić garaż z drzwiami usytuowanymi z boku lub tyłu garażu. Opcji personalizacji garaży jest mnóstwo, trzeba jednak pamiętać, że każda zmiana jest dodatkowo płatna.

A może garaż blaszany z wiatą?

Garaż blaszany z dodatkową wiatą to kapitalny pomysł dla każdego - wiata stanowi w jego przypadku przedłużenie dachu wsparte konstrukcją stalową. Może mieć ściany na jednym, dwóch lub na trzech bokach. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie na garaż blaszany? Ponieważ jest to bardzo praktyczna dodatkowa przestrzeń do tymczasowego przechowywania kosiarki ogrodowej czy sprzętu sportowego. Można pod nią suszyć świeżo malowane drewno, a nawet wstawić samochód. Wielu posiadaczy garaży blaszanych z wiatą traktuje je nawet jako rodzaj altany i spędza pod nimi czas wolny od pracy.

Podsumowanie

Garaże blaszane to doskonałe rozwiązanie problemu zabezpieczenia samochodu przed słońcem, deszczem, śniegiem czy przypadkowym uderzeniem przez spadającą z drzewa gałąź. Ocieplony - chroni też auto i jego wnętrze przed skrajnymi temperaturami. Może być też eleganckim i funkcjonalnym dodatkiem do domu i działki. Konstrukcja będzie Ci służyła przez długie lata - wykorzystaj więc wszystkie możliwe sposoby na jej dopasowanie do swoich oczekiwań i potrzeb.

5/5 - (1 vote)

Wykonujemy konstrukcje stalowe w dowolnym rozmiarze i kolorze dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań Klientów. Skontaktuj się z nami!