Zadzwoń do nas: 730 90 60 40
lub napisz wiadomość na: biuro@garazeinterstal.pl

Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany

Każdy Klient przed dostawą garażu musi przygotować podłoże do którego zakotwimy blaszak. Przedstawiamy kilka sposobów przygotowania terenu.

Przede wszystkim, trzeba wyznaczyć miejsce odpowiedniej wielkości (w zależności od rozmiarów blaszaka), z dobrym dojazdem oraz w miarę równe. Teren należy pozbawić warstwy wierzchniej (humusu), ewentualnie wyrównać i kolejno przygotować podłoże pod garaż.

Do wyboru mamy kilka możliwości:

Wylewka betonowa

Wylewka pod garaż blaszany to najbardziej stabilne podłoże i równocześnie najtrwalsze. Wymaga jednak sporych nakładów pracy. Najpierw trzeba, za pomocą sznurka i palików, wytyczyć obrys garażu dodając po 20 cm na długości i szerokości. Niestety często popełnianym błędem jest tutaj niezmierzenie przekątnych i w rezultacie uzyskanie rombu zamiast prostokąta. Kolejną czynnością jest wykonanie wykopu na całej powierzchni na głębokość ok. 20 cm. Dno wykopu trzeba wysypać gruboziarnistym kruszywem, dzięki temu woda będzie miała swobodny przepływ i nie będzie penetrować struktury betonu. Na tak przygotowane podłoże wylewamy beton, jego warstwa powinna mieć minimum 10 cm i wystawać kilka centymetrów ponad powierzchnię ziemi. Boki wylewki należy zabezpieczyć deskami, które trzeba wyjąć po stężeniu betonu. Wylewka pod garaż nie wymaga ani zbrojenia, ani układania szalunku, co znacznie ułatwia pracę. Wylewka betonowa musi schnąć 2-3 dni, w zależności od pogody i betonu. Dopiero wtedy można przystąpić do wyciągnięcia desek i do mocowania blaszaka za pomocą specjalnych kotew.

Wylewka betonowa zapewnia bardzo dużą stabilność całej konstrukcji. Z boku wylewki można wykonać kanały odprowadzające wodę.

Ława fundamentowa

To także podłoże pod garaż, które zapewnia stabilność całej konstrukcji. W celu jej wykonania należy po obrysie garażu wykopać rów o szerokości 20 cm i głębokości 30 cm. Następnie należy zalać go betonem, tak by wystawał 10 cm ponad powierzchnię ziemi. Po stężeniu betonu można montować garaż. Podłoże garażu trzeba będzie później wykończyć.

Bloczki betonowe

To stosunkowo proste rozwiązanie polegające na umieszczeniu dla przykładowego wymiaru 3x5 czterech bloczków betonowych w rogach garażu i dwóch w środku dłuższych boków. Bloczki należy wkopać w ziemię i bardzo dokładnie wypoziomować. Garaż posadowiony na bloczkach betonowych jest dobrym rozwiązaniem dla garażu o charakterze tymczasowym lub, gdy będzie służył za magazyn na narzędzia, materiały budowlane. Jeśli bloczki betonowe mają służyć jako trwałe posadowienie konstrukcji garażu, to jego wnętrze powinno być wykończone kostką brukową lub płytami chodnikowymi.

Płyty chodnikowe

To stosunkowo najprostszy i najtańszy sposób na przygotowanie podłoża pod garaż blaszany. Na utwardzonym i stabilnym podłożu wystarczy ułożyć wykonane z betonu płyty chodnikowe . Nie wymagają one wkopywania w ziemię, by konstrukcja była stabilna. Może nie wyglądają zbyt efektownie, ale w zupełności spełniają swoją funkcję. Nie da się jednak zakotwić w nich konstrukcji, dlatego koniecznie trzeba wykonać ławę fundamentową lub wkopać bloczki fundamentowe.

Kostka brukowa

To bardzo elegancki sposób wykonania podłoża garażu, ale ma kilka wad. Przede wszystkim kostka nie nadaje się do kotwienia. W tym przypadku, podobnie jak przy płytach chodnikowych, trzeba wkopać bloczki fundamentowe. Najprostszym rozwiązaniem jest wyjęcie kilku kostek i w ich miejsce wkopanie bloczków lub wywiercenie otworów o średnicy min. 20 cm (głębokość zależna od rodzaju gruntu) i zalanie ich betonem. Dopuszczalne jest też rozwiązanie w którym masywniejsze prefabrykaty betonowe są umiejscowione pod wierzchnią warstwą kostki brukowej. Należy pamiętać aby zaznaczyć te punkty i wiąże się to z koniecznością zakupu dłuższych kotew (min 130x10).

4.8/5 - (17 votes)

Wykonujemy konstrukcje stalowe w dowolnym rozmiarze i kolorze dopasowane do indywidualnych potrzeb i wymagań Klientów. Skontaktuj się z nami!