Możesz postawić blaszak na stałe bez pozwolenia, ale pod pewnymi warunkami.
Garaż bez pozwolenia na budowę
W świetle artykułu 29 pkt 2 Ustawy Prawo Budowlane, nie wymaga pozwolenia na budowę stawianie wolnostojących budynków gospodarczych, garaży, altan, oranżerii, które spełniają następujące warunki:
- powierzchnia nie przekracza 35 m2,
- wysokość nie przekracza 3 m,
- musi być usytuowany 3 m od granicy działki (szczegółowe przepisy przewidują odstępstwo od tej zasady),
- jest obiektem parterowym,
- jego rozpiętość nie przekracza 4,8 m,
- na każde 500 m2 powierzchni działki mogą przypadać tylko 2 takie garaże lub garaż i inny obiekt małej architektury nie przekraczający 35 m2 powierzchni.
Zgłoszenie
Nawet jeśli do budowy garażu nie jest wymagane pozwolenie na budowę, powinieneś pisemnie zgłosić zamiar jego postawienia minimum na 30 dni przed rozpoczęciem inwestycji. Wniosek należy złożyć do Urzędu Gminy, prezydenta miasta na prawach powiatu lub do starosty. Istnieją wyjątki kiedy zgłoszenie nie jest konieczne. Brak odmowy ze strony organu w przeciągu 30 dni oznacza zgodę milczącą, uprawniającą do postawienia blaszaka w przeciągu 2 lat. Wzór wniosku otrzymasz w urzędzie oraz znajdziesz na stronie internetowej urzędu. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający prawo własności lub oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych oraz mapę sytuacyjną.
Tymczasowe postawienie garażu blaszanego
Garaż blaszany stawiany jako obiekt tymczasowy nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Jednak nie może być on na trwałe związany z podłożem. Przed upływem 180 dni musi być rozebrany lub należy uzyskać pozwolenie na budowę. Najczęściej takie blaszane garaże stawiane są na różnego rodzaju placach budowy i służą jako pomieszczenia socjalne dla pracowników lub jako miejsce przechowywania narzędzi i materiałów.
Wyjątek:
Zgłoszenie oraz pozwolenie na garaż blaszany nie są wymagane, w sytuacji gdy, blaszak stawiany jest na działce na której wzniesiony jest budynek mieszkalny. Dopiero po zakończeniu budowy należy dokonać zgłoszenia lub wystąpić o pozwolenie.
Kiedy pozwolenie na budowę jest wymagane
Stawiając garaż bez pozwolenia, trzeba pamiętać, że z zasady tej wyłączone są blaszaki przeznaczone na myjnie, warsztat samochodowy lub magazyny. W każdym z tych wypadków wymagane jest pozwolenie na budowę.
Pozwolenie na budowę
Należy o nie wystąpić do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Do wniosku trzeba dołączyć wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, mapę działki, projekt architektoniczny i budowlany obiektu, akt własności działki lub umowę o jej użytkowaniu. Jeżeli nie ma planu zagospodarowania, to równocześnie trzeba wystąpić o warunki zabudowy. Urząd ma 65 dni na udzielenie odpowiedzi. W tym czasie, zainteresowane osoby mogą zgłosić swoje zastrzeżenia, jeżeli zostaną one uznane za zasadne, to będą zawarte w odpowiedzi i trzeba będzie dostosować do nich inwestycję.
Na terenach objętych szczególną ochroną (otuliny parków narodowych, rezerwaty), warto wcześniej sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może okazać się, że wybudowanie garażu w ogóle nie będzie możliwe lub będzie musiał on spełniać ściśle sprecyzowane warunki.
Blaszak nie zawsze musi być wykorzystywany jako garaż dla samochodów. Bardzo często służy jako pomieszczenie gospodarcze. Bez pozwolenia może być postawiony, gdy właściciel udowodni jego bezpośredni związek z gospodarką rolną.